понеділок, 7 березня 2016 р.

Проблемні задачі – 8 клас
Історія України
Тема 1. Українські землі в XVI ст.
Завдання 1.
Які наслідки для України мала Люблінська унія 1569 р.?
1) Внаслідок Люблінської унії Україна залучилася до європейсь-
кої цивілізації та удосконалила виробництво?
2) Внаслідок Люблінської унії в Україні виникло соціальне та ре-
лігійне напруження?
Свою відповідь обґрунтуйте.



Завдання 2.
Правильно чи помилково стверджувати, що Польща була своєрідним вікном у Європу для України?
Завдання 3.
Правильно чи помилково стверджувати, що Реформація в Україні була виключно явищем культурного життя? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 4.
Існує точка зору, що в Запорозькій Січі була не демократія, а охлократія (влада натовпу), яка перешкоджала утвердженню ідеї державності. Чи погоджуєтесь ви з такою думкою? Свою відповідь обґрунтуйте.

Тема 2. Українські землі у першій половині XVII ст.
Завдання 1.
Українські землі першої половини XVII ст. вважали периферійним регіоном Європи в економічному та політичному сенсі. Наскільки виправдана така думка? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 2.
Правильно чи помилково стверджувати, що національно-визвольний рух українського народу був складовою загальної боротьбипроти Контрреформації? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 3.
Першу половину XVII ст. вважають добою розквіту українського Ренесансу. Проаналізуйте розвиток культури цього періоду та визначте підстави для такої характеристики.
Тема 3. Початок національно‐визвольної війни  українського народу середини XVII ст.  
Відродження української держави 
Завдання 1.
Історики по-різному оцінюють Українсько-московський договір1654 р.:
1) Українсько-московський договір 1654 р. – це особиста унія ге-
тьмана і царя;
2) Українсько-московський договір 1654 р. – це військово-
політичний союз, що приєднав українські землі до Московсь-
кої держави. Яку оцінку поділяєте ви і чому?
Завдання 2.
Поміркуйте над характером зовнішньої політики Гетьманщини1654-1657 рр. Англійська газета так оцінила зовнішньополітичну діяльність Б. Хмельницького: "Гетьман робить усе від нього залежне, щоб звільнитися від своїх обіцянок московітам".
Запитання: Чи погоджуєтесь ви з такою оцінкою? Який характер мала зовнішня політика Гетьманщини у 1654-1657 рр.? Свою відповідь обґрунтуйте.
Тема 4. Українські землі в 60‐80‐ті роки XVII ст.
Завдання 1.
Складіть ланцюжок подій, що відображають причинно- наслідковий зв’язок між двома історичними процесами:
1) Національно-визвольна війна українського народу середини
XVII ст.
2) Руїна.
Поясніть, чому українцям не вдалося досягти згоди. Як можна булоб уникнути Руїни? Чи було це можливим в тих історичних умовах?
Завдання 2.
Правильно чи помилково стверджувати, що в ході Національно-визвольної війни зародилася ідея української державності? Які історичні факти свідчать на користь цієї точки зору, а які – їй суперечать?
Завдання 3.
Поміркуйте над діяльністю гетьманів у 60-80-ті роки XVII ст. Чому національно-визвольні змагання українців зазнали поразки? За яких умов вони могли б увінчалися успіхом?
Тема 5. Українські землі наприкінці XVII – у першій  половині XVIIІ ст.
Завдання 1.
Поміркуйте над проблемою. На початку гетьманування Іван Мазепа вважав, що він може розбудовувати Україну тільки у спілці з Москвою. Але згодом вирішив остаточно розірвати зв’язки з Московською державою. Чому змінилися погляди гетьмана?
Завдання 2.
Поміркуйте над проблемою. Під час Північної війни Україна опинилась перед складним вибором:1) залишитися у спілці з Москвою;2) укласти союз зі Швецією.Який із цих варіантів найбільше відповідав інтересам України й чому? Свою відповідь обґрунтуйте.

Тема 6. Українські землі в другій половині XVIIІ ст.
Завдання 1.
Чи була ліквідація Гетьманщини та Запорозької Січі закономірнимявищем? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 2.
Поміркуйте над проблемою: "гайдамаки" та "опришки" – це соціальні розбійники чи народні месники? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 3.
Поміркуйте над проблемою. Друга половина XVIIІ ст. – це період значних змін в Україні: приєднані нові території; ліквідовані Гетьманщина та Запорозька Січ; розгорнулась національно-визвольна боротьбана правобережних та західноукраїнських землях та ін.
Запитання: Які наслідки для України мали ці зміни – позитивні чи негативні? Україна була творцем цих обставин, чи їх жертвою? Чому? 

Немає коментарів:

Дописати коментар